Якість застосування засобів захисту рослин
- Розвиток технологій
Реалії сучасного бізнесу такі, що доведеться рахувати кожну копійку, яку треба вкласти, щоб отримати якісний урожай. Сьогодні сільгоспвиробники обробляють більше за обсягом площ, використовуючи меншу кількість обприскувачів. Професійне внесення засобів захисту рослин (ЗЗР) можна здійснювати на швидкості 12-14 км/ч.
але за умови дотримання всіх правил, наприклад висота штанги обприскувача до цільового об'єкту, швидкість вітру, вологість повітря, жорсткість води, яку використовують для приготування робочого розчину, правильно підібраний розпилювач і його розмір (калібр). Застосування одного типу розпилювачів не забезпечить якісне внесення пестицидів, тому що для кожного їх виду потрібно певну кількість крапель різних розмірів.
- Цільові об'єкти обробки
Об'єкти обробки можуть бути найрізноманітніші: від грунту до складних злаковим культурам з вертикальними листами. Завдання оператора ― забезпечити максимальне попадання продукту на цільовий об'єкт. Ідеальної точності досягти неможливо, і вирішальне значення має характер розподілу факела розпилювання на оброблюваної поверхні. Результати залежать від таких параметрів розпилювання, як здатність утримуватися на цільовому об'єкті (грунт, листок, шкідник), площа покриття і розподіл на поверхні цільового об'єкта.
Всі розпилювачі створюють спектр крапель різних розмірів, але пропорційне співвідношення дрібних, середніх і великих крапель може змінюватися. Оператори мають можливість скористатися цим, щоб адаптувати розмір крапель до густоти покриття та цільового об'єкта обробки.
- Розмір крапель і їх здатність утримуватися на об'єкті
Дрібні краплі краще утримуються на поверхні рослин, ніж великі, які часто скочуються з неї. Перевага фракції дрібних крапель у факелі розпилу потрібно при обробці таких бур'янів, як овес і лисохвіст польовий, а також при роботі з горохом. Зате великі краплі дуже добре підходять для культур, які легко їх утримують, зокрема для квасолі і олійних культур. На здатність краплі утримуватися на оброблюваної поверхні великою мірою впливають сурфактанти.
Знижуючи динамічний поверхневий натяг розпилюються крапель, ці кошти можуть скоротити втрати робочого розчину.
- Розмір крапель і розподіл
Здатність проникати всередину стебла ― одне з основних умов, враховуючи які визначають параметри обприскування. Якщо культура широколиста, великі краплі, навпаки, осідають на верхній частині листка і не потрапляють на нижні яруси. Наприклад, для проникнення в стеблостой картоплі краще використовувати дрібнодисперсну розпилювання, тому що дрібні краплі і переміщуються в горизонтальній площині, і краще проникають усередину крізь шари листя.
При обробці злакових культур, які ростуть вертикально, великі краплі швидко проникають в рівень нижніх листків, тоді як дрібні залишаються нагорі. Як правило, при використанні стандартних щілинних розпилювачів на озимій пшениці у фазі ВВСН 30/31 (початок виходу в трубку) на цільовий об'єкт потрапляє лише половина всієї розпиленої рідини (за умов недотримання правил внесення ЗЗР). З розвитком рослин кількість рідини, що на них утримується, може досягти 90% обсягу розпилювання.
- Вплив турбулентності
Потік повітря, що його створює обприскувач, негативно впливає на факел розпилу. Повітря захоплює більш легкі краплі і не дає їм потрапити на листя рослин. Крапля дрібної дисперсії, пролітаючи 7 м, повністю випаровується (при відносній вологості повітря 50 температурі понад 25 °С); це приблизно 15-20 факелі щілинного розпилювача. Проблему ускладнює висока швидкість переміщення сучасних обприскувачів : чим вища швидкість, тим більший створюваний потік повітря.
При збільшенні поступальної швидкості вдвічі коефіцієнт турбулентності зростає вчетверо. Невелике збільшення швидкості переміщення має суттєві наслідки, якщо порівнювати з розпилюванням за вітром і проти. Зменшити знесення робочого розчину можна, збільшуючи середній розмір крапель і знижуючи робочий тиск і швидкість обробки. Однак це може негативно відбитися на якості розпилювання і погіршити результати обробки.
- Розпилювачі
Розпилювачі ― одна з найважливіших частин обприскувача. Їх слід ретельно очищати, регулярно перевіряти зношеність і при необхідності замінювати. Різниця в виливи рідини кожним розпилювачем на штанзі за хвилину повинна коливатися в межах ±5 ід середнього значення. Насправді 10-відсоткове розбіжність вже критичне і певною мірою знижує ефективність обприскування.
- Зменшення витрат робочої рідини
Найчастіше потенційне час обробки втрачається при під'їзді до заправника і заправки обприскувача, тому істотне зниження обсягів води дуже впливає на продуктивність і своєчасність внесення, а як результат ― на показники застосування препарату. Зниження витрати робочої рідини 200 л/а до 100 л/а підвищує продуктивність на 30 наприклад, це дозволяє обробити за день 130 гектар замість 100 гектар.
- Вимоги щодо розпорошеності для досходових і післясходових гербіцидів
При досходовой обробці посівів є лише один цільовий об'єкт ― грунт. Завдання такої розпилювання рівномірно розподілити рідину по поверхні грунту. Осередкове проростання бур'янів викликано, як правило, низькою якістю обприскування в результаті неправильного вибору розпилювача і знесення крапель. Витрата робочої рідини не має істотного впливу на ефективність препаратів, які застосовуються до сходів культури в сухих умовах, адже навіть 1000 л/а еквівалентні лише 0,1 мм опадів.
У той же час небажане обприскування ґрунтовими препаратами в умовах посухи, адже у таких випадках потрібна дрібна заробка препаратів легкими боронами.
- Бакові суміші
Як правило, до складу препарату входять емульсіфікатори, зволожувачі, диспергуючі доповнення, згущувачі, компоненти, які запобігають замерзанню та утворення піни і забезпечують відмінне зберігання препарату протягом багатьох років. Існує потенційний ризик завдати шкоди посівам, адже з кожним доданим продуктом зростає вміст сурфактантів, надмірне додавання яких, наприклад, збільшує ймовірність опіку листя гербіцидом. Нарешті, найпоширеніша проблема ― фізична несумісність.
Відомо, що мікроелементи, зокрема марганець і магній, можуть забивати фільтри розпилювачів. Якісні рідкі форми препаратів створюють менше проблем, ніж порошкоподібні. Не рекомендується приготування робочого розчину з використанням більше три продукту.
Порядок змішування форм препаратів : водорозчинні гранули > водні емульсії > суспензійні концентрати > концентрати емульсії. Робочий розчин треба використати в день приготування!
- Вибір висоти установки штанги
Оптимальна висота штанги для плоскофакельних щілинних розпилювачів з кутом розпилювання 110° ― 50 см над поверхнею цільового об'єкта. Випробування Silsoe Research Institute показали, що дрейф крапель з факела розпилювання різко зростає при висоті штанги понад 70 див. Обприскування при висоті штанги 1 м різко знижує ефективність обробки і категорично не рекомендується.
НАЛАГОДЖЕННЯ ТА КАЛІБРУВАННЯ ОБПРИСКУВАЧІВ
Калібрувати обприскувачі слід на початку сезону і потім перевіряти їх перед кожним обприскуванням. Для перевірки використовуються візуальний і вимірювальний методи.
- КРОК 1
ПЕРЕВІРКА ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ОБЛАДНАННЯ
1. Наповніть бак обприскувача водою наполовину.
2. Виберіть швидкість обертання двигуна для обприскування. Відзначте вибране число оборотів на тахометрі.
3. Увімкніть насос і встановіть робочий тиск 3 атмосфери).
4. Перевірте роботу всіх розпилювачів, запорних клапанів, зворотного трубопроводу і мішалки. Не допускається підтікання, накопичення рідини із з'єднань, патрубків. Після вимикання подачі рідини на штангу і спрацьовування отсекателей допускається прокрапування з розпилювача не більше 2 мл рідини або 5-6 краплі.
5. При постійному тиску 3 атмосфери перевірте за допомогою мірних кухлів рівномірність виливу через кожний розпилювач протягом 1 хвилини. Для розпилювачів з витратою понад 2 л/хв. достатньо 30 сек.
6. Витрата через всі розпилювачі підсумовується і ділиться на кількість розпилювачів. Отримане значення береться як середнє, розпилювачі, які відхиляються від нього більше, ніж на 5 вибраковуються. Розпилювачі з відхиленням понад ±5 льоду замінити на нові і повторити перевірку.
- КРОК 2
НАЛАШТУВАННЯ ВИТРАТИ РОБОЧОГО РОЗЧИНУ
1. Підберіть відповідну передачу.
2. Вимірюйте фактичну швидкість обприскувача. Для цього виміряйте, за який проміжок часу обприскувач пройде по полю 100 м на робочій швидкості з увімкнутими насосом і гидромешалкой. Вирахуйте фактичну швидкість за формулою:
V = 100 х 3,6/t км/год
де t ― час, за який обприскувач пройде 100 м.
3. Визначте ширину робочого захоплення штанги (L) в метрах і за кількістю розпилювачів на штанзі (n) штук.
4. Вирахуйте фактичне вилив робочої рідини (Q, л/а) на гектар за формулою:
Q = 600q x n/Lxvi л/а
де q ― витрата рідини через один розпилювач, V ― фактична швидкість руху.
5. Якщо отримана витрата робочої рідини не відповідає потрібною, її слід відкоригувати, збільшивши тиск (якщо подача була нижче від розрахункової) або зменшивши (якщо подача була вища від розрахункової). Якщо зміна тиску в прийнятних межах не дає бажану витрату, слід змінити швидкість або підібрати інший розмір розпилювачів.
У такому разі треба ще раз перевірити зміни витрати робочої рідини і перерахувати всі параметри.
Як показує досвід, навіть господарства, які використовують сучасні обприскувачі, не завжди стежать за якістю внесення. Калібрувати обприскувач треба принаймні кілька разів протягом сезону.
Показатели компьютера опрыскивателя и реальная норма затраты рабочего раствора могут отличаться. Это свидетельствует о том, что надо проверять исправность всех узлов и агрегатов опрыскивателя. Так случилось в одном из хозяйств, где фактическая норма затраты рабочего раствора отличалась от запланированной на 38 То есть при заданных параметрах (скорость движения, давление) рабочего раствора не хватило бы для качественной обработки посевов, а в случае применения концентрованішого раствора возникала бы вероятность проявлений фитотоксичности.
На щастя, калібрування провели до обробки посівів, уникнувши завдяки цьому можливих проблем з ефективністю препарату.
Щоб покращити результат, не обов'язково міняти розпилювачі, шланги, насос. Як правило, достатньо відкалібрувати обприскувач. Так ви підвищите якість обробки цільового об'єкта, а це, в свою чергу, поліпшить ефект пестицидної дії.
НЕДОТРИМАННЯ ЦИХ ВИМОГ МОЖЕ СПРИЧИНИТИ ЗНАЧНУ ВТРАТУ МАЙБУТНЬОГО ВРОЖАЮ!
- Гнучкі резервуари – історія походженняЩо таке гнучкий резервуар? Коли було винайдено? Як застосовувати? Про це розповідаємо в даній статіГнучкі резервуари – історія походження